Tüp Mide Ameliyatı Nedir ?

Tüp Mide Ameliyatı (Mide Küçültme)

Mide küçültme ameliyatı (sleeve gastrektomi)

Sleeve gastrektomi, midenin büyük kurvatur kısmının büyük bölümünün çıkarılarak mideye tüp şeklinin verildiği bir tür parsiyel gastrektomi operasyonudur. Hacim kısıtlayıcı bir yöntemdir.

Avantajları: Güvenli ve basit uygulamadır. Restriktif etkinin yanı sıra ghrelin gibi oreksijenik hormon düzeylerini düşürerek de iştahı azaltmaktadır. Pilor sağlam olduğu için dumping sendromu oluşmaz. Malnütrisyon riski düşüktür. Cerrahi riski yüksek süper obezlerde veya Crohn hastalığı olanlarda tercih edilir.

Laparoskopik sleeve gastrektomi cerrahlar ve hastalar için popülaritesi yüksek, uygulama sıklığı artan güvenli ve etkin primer bir bariyatrik cerrahi yöntem haline gelmiştir. Küçülen mide hacmine bağlı erken doyma hissi ve mide dokusundan salınan “ghrelin’’ hormon seviyesindeki düşmeye bağlı iştah azalması, kilo vermede etkili faktörlerdir. Bu tekniğin şiddetli gastroözafageal reflü hastalığı ve yeme bozukluğu olan hastalarda uygulanmaması önerilmektedir.

Dezavantaj ve komplikasyonları:  Geri dönüşümsüz bir prosedürdür. Bu yöntemle ilgili en çok üzerinde durulan komplikasyon gastrik stapler hattı kaçaklarının % 1-3 oranında görülebilmesidir. Yeni oluşturulan gastrik tüp içerisindeki yüksek basınca bağlı olarak özellikle His açısına yakın bölgeden olan bu kaçakların tedavisi zor ve zahmetlidir. Komplikasyonarı önlemek için stapler hattı güçlendiricileri, stapler hattının sütüre edilmesi, dokulara hassas
davranılması, remnant mide distalinde darlık oluşmamasına özen gösterilmesi, staplerin ateşlenmesinden önce 15-30 saniye beklenmesi, kaçak testi sonrası rejim başlanması gibi teknikler uygulanır.

Tüp Mide Ameliyatı kimler için uygundur?

 • VKİ ≥ 35 kg/m2 olması
 • VKİ ≥ 30 kg/m2 olması durumunda en az bir komorbiditenin eşlik etmesi

> Ameliyat öncesi hastalar 6 ay boyunca bir endokrinolog tarafından takip edilmeli.

> Bu dönemde etkin ve yoğun cerrahi dışı obezite tedavisi uygulanmalı.
> Yeteri kadar kilo kaybı olanlarda cerrahi dışı tedaviye devam edilmeli.

 

Kilo kaybı: İlk yıl %60-70, 5.yıl %50-65

Op. Dr. Nail Ömer - Uzmanlık Alanları

Obezite ve Metabolik Cerrahi
 • Mide Balonu
 • Tüp Mide Ameliyatı
 • Roux-en-Y Gastrik Bypass
 • Mini gastrik bypass
Genel ve Laparoskopik Cerrahi
Onkolojik Cerrahi
 • Mide Kanseri
 • İnce bağırsak tümörleri
 • Kolon Kanseri
 • Rektum Kanseri
Endoskopi
 • Kolonoskopi
 • Gastroskopi
 • Rektoskopi

Op. Dr. Nail Ömer

General and Bariatric Surgery

Detaylı bilgilendirme ve randevu için lütfen iletişime gecin >

İletişim

(+90) 507 981-2722

info@nailomer.com

Online Meeting

Linkler

Obezite ve Metabolik Cerrahi

Tüp Mide Ameliyatı

Onkolojik Cerrahi

İletişim

KVKK

Randevu 

Online Randevu

444 1 300

Merkez Mah. Çukurçeşme Caddesi No:51 Gaziosmanpaşa İSTANBUL

Sitede yer alan içerik, tıbbi ve cerrahi konular hakkında bilgi edinmek isteyen kullanıcıları bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin veya konsültasyonunun yerini alamaz. Sitede yer alan içerik, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler, bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçlı olup; reklam, tanı ve tedaviye dönük yönlendirme amacı taşımamaktadır.

WhatsApp